High School Leadership Awards, Oskin Leadership Institute

Widener University and the Oskin Leadership Institute, in partnership with NBC10, founded the High School Leadership Awards program in 2011 to identify the region’s high school students who embody the university’s commitment to develop and inspire leaders who affect positive change.

Each year, principals of high schools in Pennsylvania, New Jersey, and Delaware are encouraged to identify one current high school junior who has demonstrated courage by standing up for what is right, found a way to address a wrong, or made a difference in a significant way at his or her school or community. Each year winners are recognized at the National Constitution Center and invited to participate in a leadership development conference at Widener.

High School Leadership Award winners who choose to enroll at Widener are named Apogee Scholars and receive a $20,000 scholarship over four years. 

2016 High School Leadership Award Winners 

Dylan Barnett Abington Senior High School
Jared Manganelli Absegami High School
Nicholas Argentieri Archbishop John Carroll High School
Karly Brown Archbishop Wood High School
Hannah Boles Archmere Academy
Cassidy Chambers Audubon Junior-Senior High School
Hana Davis Avon Grove High School
Margaret Nelson B. Reed Henderson High School
Jenna Crouch Bayard Rustin High School
Tyler Vogel Berks Catholic High School
Olivia Keller Bethlehem Catholic High School
Camille Marsdale Bishop Eustace Preparatory School
Kalè Adote Bishop McDevitt High School
Julia Szabla Bishop Shanahan High School
Luis Moreno Blue Mountain Academy
Oren Fanok Boyertown Senior High School
Mia Carbone Brandywine High School
Aiyahna McCoy Bridgeton High School
Irene Crane Burlington City High School
Ayana Stuart Burlington Township High School
Christian Dexter Cab Calloway School of the Arts
Robert Smith Camden Catholic High School
Sarah Doherty Cape May County Technical High School
Magnus Wamble Caravel Academy
Bailey Wright Carbon Career and Technical Institute
Stephen Randazzo Cardinal O'Hara High School
Courtney Heist Cedar Creek High School
Brian Bugieda Central Bucks High School South
Amisha Jain Charter School of Wilmington
Liza Becker Cheltenham High School
Mary Joseph Cherokee High School
Daja Naylor Chester High School
Thomas Baney Chichester High School
Kelly Sigmund Cinnaminson High School
Allison Bicking Clayton High School
Casey Vinciguerra Clearview Regional High School
Thomas Fite Collingswood High School
Jill Lindenhofen Concord High School 
Mary Katherine Boccella Conestoga High School
Cynthia Garcia Cumberland Regional High School
Natalie Ross Daniel Boone Area High School
Jean Pierre Delaware Valley Charter High School
Juliette Tobin Deptford Township High School
Adam Ziegler Doane Academy
Nicholas Cacchione Downingtown High School East
Emily Dilworth Downingtown High School West
Matthew Murphy Easton Area High School
Connor Gunsalus Episcopal Academy
Ryan Flood Father Judge High School
Yaakov Horwitz Foxman Torah Institute
Emily Field Franklin Towne Charter High School
Alexander Pantaleo Freedom High School
Simone Gibson Friends' Central High School
Darius Abrams G. W. Carver High School of Engineering and Science
Bethany Hofmann Garnet Valley High School
Neil Sheridan Gateway Regional High School
Kenneth Bakely Glassboro High School
Patrick Schooley Gloucester County Institute of Technology
Julian Strunk Great Valley High School
Michaela Mertz Haddon Township High School
Anne Lindner Haverford High School
Fathema Begum Highland High School
Brian Pontious Holy Cross Academy
Kai Tieo Horace H. Furness High School
Kalea Rosario Howard High School of Technology
Pearl Ramke Jenkintown High School
Rebecca Manthrope John Dickinson High School
Saramia Suarez John W. Hallahan Catholic Girls' High School
Sabine Ostinvil Julia R. Masterman High School
Kennedy Thompson Kennard-Dale High School
Gemma Maria Erickson Kennett High School
Pushti Shah Kingsway Regional High Schoo
Fernando Canas Lindenwold High School
Kathryn Davis Little Flower Catholic High School for Girls
Tess Weber Lower Merion High School
Lauren Rha Mainland Regional High School
Kyle Hegarty Malvern Preparatory School
Nazim Brockington Mastery Charter High School - Shoemaker Campus
Alexis Gutowski Methacton High School
Julian Allen Millville Senior High School
Elizabeth Irons Nazareth Academy High School
Brandon Long Nazareth Area High School
Rachel Sufrin Neshaminy High School
Navjot Kaur Newark High School
Victoria Purcell Norristown Area High School
Jonathan Blaine Northwestern Lehigh High School
Austin Lloyd Nottingham High School
Jenna Miller Oley Valley Senior High School
Dana Durham Our Lady of Mercy Academy
Jordan Busch Overbrook Senior High School
Julia McLaughlin Owen J. Roberts High School
Luis Cisneros-Guzman Oxford Area High School
Ryan White Palmyra High School
Jennifer Landis Pemberton Township High School
Grace Jablonoski Paul VI High School
Kaila Wilkie Penn Wood High School
Eric Bilbrough Penncrest High School
Asia Davis Pennsauken High School
Kathryn Deitch Pennsbury High School East
MaKenna Walsh Phoenixville Area High School
Carl Olsen Pinelands Regional High School
Caroline Slagle Plymouth Whitemarsh High School
Olivia Griffin Polytech High School
Benjamin Ferris Pope John Paul II High School
Rachel Rubright Pottsville Area High School
Lauren Beal Quakertown Senior High School
Alexa Solomon Radnor High School
Jennifer Dooher Rancocas Valley Regional High School
Christopher Gavilanes Reading Senior High School
Jonathan Huey Red Lion Christian Academy
Emily Rouse Ridley High School
John Meehan Roman Catholic High School
Trevor McNabb Salesianum High School
Alexander Diamond Salisbury High School
Nikki Schnoke Schuylkill Haven Are High School
Luke Risher Science Leadership Academy
Dana Goldstein Shawnee High School
Rocco Roguskie Shenandoah Valley High School
Devona Riley Simon Gratz Mastery Charter School
Elana Montejo Smyrna High School
Vikki Rueda-Juarez Solebury School
Brandon McKie Souderton Area High School
Matthew Ries Springfield High School
Emily Giampietro Springfield Township High School
Dean Kolonich St. Augustine Preparatory School
Bronagh Douglas St. Basil Academy
Jake Barks St. Elizabeth High School
Kyson Rawls St. George's Technical High School
Janelle Hessler St. Mark's High School
Zion Cole St. Thomas More Academy
Isabel Nonemaker Strath Haven High School
Rugiata Bah Strawberry Mansion High School
Riley Smith Sun Valley High School
Alexa Hromyak Tamaqua Area High School
Sabina Smith The Agnes Irwin School
Jai-Lynn Rouse The Crefeld School
Quassan Scanes The King's Christian Junior Senior High School
Andrea Villalobos Thomas McKean High School
Madison Allen Timber Creek Regional High School
Michael Gallagher Tower Hill High School
John Sharman Triton Regional High School
Kelly Loughery Twin Valley High School
Leah Tedesco Unionville High School
Veronica Hudson Upper Darby High School
Eunjin Joy Kim Upper Dublin High School
Eli Barker Upper Perkiomen High School
Shayla Bartoli Ursuline Academy
Emma Kern Villa Joseph Marie High School
Sruthi Srinivasan Washington Township High School
Samantha Despirito Weatherly Area High School
Matt Cote West Chester East High School
Melanie Harrison West Deptford High School
Ian France Wildwood High School
Jacob Campbell William Penn High School
Colin Sparkevicius William Tennett High School
Erica Wessner Williams Valley High School
Rachel Hluchy Williamstown High School
Alec Buttner Wilson Area High School
Matthew Rueter Woodlynde School
LogoNBC 10 logo