high school leadership awards

High School Leadership Awards

The awards, founded in partnership with NBC10, recognize the region’s high school students who embody Widener’s commitment to develop and inspire leaders who affect positive change.  

Congratulations to the 2021 HSLA Winners!

Atlantic County 

1. Buena Regional High School, Julia Brunini
2. Holy Spirit High School, Michael Weaver
3. St. Augustine Preparatory School, Marlon Matthews

Berks County

4. Berks Catholic High School, Paul Impellizzeri
5. Boyertown Area Senior High School, Djamila Egbe
6. Daniel Boone Area High School, Dalton Mohr
7. Exeter Township Senior High School, Saishree Mupparaju

Bucks County 

8. Archbishop Wood High School, Gary Martin
9. Conwell-Egan Catholic, Alyssa DiLacqua 
10. Holy Cross Prep, Nicholas Benson
11. New Hope-Solebury High School, Francesca Cademartori
12. Palisades High School, Samantha Trickel
13. Pennsbury High School-East, Anika Koul 
14. Quakertown Community High School, Angelica Becker
15. Villa Joseph Marie High School, Mary Frances McNulty

Burlington County

16. Burlington City High School, Janae Barnes
17. Cherokee High School, Alexa Antonelli
18. Cinnaminson High School, Kaile Wright 
19. Delran High School, Olivia Schlosky 
20. Holy Cross Academy, Allison Ewing
21. Northern Burlington County Regional High School, Kendalyn Hendrick
22. Palmyra High School, Heather Adams
23. Rancocas Valley Regional High School, Sanai Jenkins
24. Riverside High School, Taylor Dill
25. Shawnee High School, Naomi Mathew

Camden County 

26. Audubon High School, Alexandria Holton
27. Bishop Eustace Preparatory School, Sara Ledyard
28. Camden Catholic High School, Margaret Ensell
29. Camden County Technical School-Glouchester, Pari Patel 
30. Camden County Technical School-Pennsauken, Thaleena Ly
31. Collingswood High School, Abigail Walker 
32. Foxman Torah Institute, Yosef Jakubowitz
33. Gloucester City High School, Jacey Wagner
34. Haddon Township High School, Olivia Sanchez
35. Haddonfield Memorial High School, Lily Cheatham
36. Overbrook High School, Marissa Odegaard
37. Sterling High School, Giavonna Thomas
38. Timber Creek Regional High School, Tatum Stielow
39. Triton Regional High School, Michael Benfield 
40. Winslow Township High School, Claudia Aduse-Poku

Cape May County 

41. Wildwood Catholic High School, Shane Klemick 

Carbon County 

42. Carbon Career and Technical Institute, Autumn Benedict 

Chester County 

432. Avon Grove High School, Bria Nartey 
44. B. Reed Henderson High School, Molly Dolan 
45. Bayard Rustin High School, Dylan Garagozzo
46. Bishop Shanahan High School, Katerina Duncheskie 
47. Conestoga High School, Chrysamei Simbo 
48. Delaware Valley Friends School, Dylan Thomas
49. Downington East High School, Mahitha Penmetsa
50. Downington STEM Academy, Zoe Fontecchio
51. Downington West High School, Ayana Aguirre
52. Great Valley High School, Prithvi Parthasarathy 
53. Malvern Preparatory School, Jayln Evans 
54. Owen J. Roberts High School, Sarah Zhang 
55. Oxford Area High School, Kenna Mullins
56. Pennsylvania Leadership Charter School, Amehja Williams
57. Phoenixville Area High School, Liam Collins 
58. Unionville High School, Michael Scali
59. Valley Forge Military Academy, Christopher Howard
60. West Chester East High School, Victoria Kim
61. Woodlynde School, Gavin Polywacz

Cumberland County

62. Cumberland Regional High School, Marissa Glaspey

Delaware County 

63. Academy of Notre Dame de Namur, Adjuké Heyburn
64. Archbishop John Carroll High School, Laura Wallon
65. Cardinal O'Hara High School, Kathleen O'Hanlon
66. Chichester High School, Anthony Ricco
67. Garnet Valley High School, Carly DiSabatino
68. Harriton High School, Patrick Carr
69. Haverford High School, Emma Taylor
70. Marple Newton High School, Olivia Rugh
71. Penn Wood High School, Mark Karikari
72. Radnor High School, Parker Drew
73. Ridley High School, Joseph Durante 
74. Springfield High School, Amanda Rappa 
75. Strath Haven High School, Yamen Jlilati 
76. The Agnes Irwin School, Joyce Pepper Green 

Glouchester County 

77. Clayton High School, Fatima Akin
78. Clearview Regional High School, Megan Murtaugh 
79. Deptford Township High School, Machelle Le
80. Gateway Regional High School, Gwendolynn Murphy 
81. Glassboro High School, Joanna Crispin
82. Glouchester County Institute of Technology, Shubh Katakiya 
83. Our Lady of Mercy Academy, Cassidy Garcia 
84. Washington Township High School, Maeve Fitzgerald 

Lehigh County 

85. Salisbury High School, Gabriella Lozada
86. Southern Lehigh High School, Aiden Tobin

Montgomery County 

87. Abington Senior High School, Aniya Moore
88. Bishop McDevitt High School, Abigail Kearney 
89. Gwynedd Mercy Academy, Madelyn Gibson
90. Jenkintown High School, Breah Sandre
91. Lansdale Catholic High School, Bridget Duffy
92. Methatcon High School, Irene Biju
93. Norristown Area High School, Layla Chaaroui 
94. North Penn High School, Julia Macosko
95. Pope John Paul II High School, Katie Talis
96. Springfield Township High School, Skye Bucknor
97. Spring-Ford High School, Aurora Ferguson
98. The Baldwin School, Ryan Murphy
99. Upper Dublin High School, Sean Butler
100. Upper Moreland High School, Jack Geld
101. Upper Perkiomen High School, Leo Quinn
102. Wissahickon High School, Madeline Frustaci

New Castle County

103. Archmere Academy, Olivia Reese
104. Cab Calloway School of the Arts, Maya Levine
105. Caravel Academy, James Steeman
106. Christiana High School, Julianna Handlin
107. Concord High School, Eriell Ford
108. Delcastle Technical High School, Makkaia Tatum-Islam
109. Howard High School of Technology, Shaniya Durant
110. Red Lion Christian Academy, Sariaya Oommen
111. Salesianum School, Christopher Gulotti 
112. St. Elizabeth High School, Dorian Hendron
113. Ursuline Academy, Francesca Tusso
114. William Penn High School, Alexandria Thomas

Northampton County 

115. Bethlehem Catholic High School, Aiden Michaels 

Philadelphia County

116. Father Judge High School, Cole Welsh
117. Friends Select School, Lucy Kelley
118. G.W. Carver High School of Engineering and Science, Alexis Graham
119. Girard College, Madison Roberts
120. International Christian Academy, Hannah Pothen 
121. Multi-Cultural Academy Charter High School, Imani Henry
122. Nazareth Academy High School, Kelly Moyer
123. Nueva Esperanza Academy Charter High School, Noelly Bustamante 
124. Paul Robeson High School, Robert Keys
125. Philadelphia Academy Charter High School, Lily Gaither 
126. Roman Catholic High School, Dayvion Young 

Schuylkill County 

127. Marian Catholic High School, Lauren Reaman 
128. Pottsville Area High School, Kendra Spevak 

York County 

129Red Land High School, Madelyn Lersch

A recording of the virtual 2021 High School Leadership Awards Ceremony is available here.

Get in Touch